فراموش کردم
رتبه کلی: 108


درباره من
*فراز* (Faraz021 )    

کاخ سعدآباد +تصاویر

منبع : http://www.rozanehonline.com/%D8%A7%D9%8A%D8%B1%D8
درج شده در تاریخ ۹۰/۱۱/۲۹ ساعت 17:33 بازدید کل: 8828 بازدید امروز: 5 0 می‌پسندم  
 

 

بخش دل‌انگیزی در شمال شهر تهران در کوهپایه‌های توچال و دره سرسبز دربند وجود داردکه مجموعه سعدآباد با یک میلیون و صد هزارمترمربع وسعت در این گستره قرار گرفته است.

سعدآباد از شمال با کوه‌های البرز ، از شرق با گلابدره ، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد و در زمان قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است.
پس از کودتای 1299 در وسعتی تازه و الحاق باغ‌های مختلف ، این مکان به اقامتگاه تابستانی پهلوی اول تبدیل شد.

مساحت فعلی سعدآباد در حدود ۴۰۰ هکتار است‌. ساخت آن به درخواست رضا شاه پهلوی به منظور تهیه محلی ییلاقی برای خود انجام گرفت‌. امیر لشکر خدایار باغ بزرگی را در کرج برای این امر در نظر گرفت و قرار شد فردی به نام کشتکار از سوی رضا شاه باغ را رؤیت کند. اما این فرد به شاه پیشنهاد کرد تا ییلاق سعدآباد را خریداری کند. در آن زمان اراضی سعدآباد متعلق به سردار اعظم بود. حدود ۴۰۰۰ مترمربع مساحت و دو عمارت بیرونی و اندرونی داشت که توسط رضا رفیع برای رضا شاه خریداری شد.  بعد از خریداری سعدآباد از سردار اعظم‌ تپه علی‌خان والی نیز از پدر سرتیپ والی به مبلغ ۷۰۰۰ تومان خریداری و سپس کاخ شهوند ( سبز ) بر آن بنا شد. بعد از مدتی باغ‌های نیمه ویران دیگری‌ ، توسط افراد رضا خان ، از صاحبان آن‌ها خریداری و به تپه علی خان وصل شدند و به تدریج باغ سعدآباد فعلی به وجود آمد. در باغ سعدآباد ، در مجموع ، ۱۴ کاخ ساخته شده است‌. از این میان‌ پنج کاخ‌ بزرگ و بقیه به نسبت کوچک‌تر هستند. قدیمی‌ترین آن‌ها کاخ شهوند و بزرگ‌ترین آن‌ها کاخ سفید است‌. کاخ سعدآباد دارای ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی‌ ، چشمه سارها ، باغستان‌ ، گل‌خانه و ... است‌.  نگارخانه‌های موجود در کاخ سعدآباد بیش‌تر در کاخ‌های اختصاصی فرزندان محمدرضا شاه احداث شده و معماری آن‌ها به سبک بناهای امروزی است‌. 

کاخ و کوشک‌هایی به مناسبت و ضرورت‌های گوناگون در جای جای این پهنه به فاصله‌ای از بازمانده بناهای قاجار سر برآورده که طی سالیان به چهارده کاخ کوچک و بزرگ ، هرکدام به سبک و شیوه‌ای در معماری رسیده است.

در زمان پهلوی اول ، سراسر باغ سعدآباد از رودخانه دربند مشروب می‌شد. رضا‌پهلوی آب رودخانه دربند را خریداری کرد و به آبیاری این باغ اختصاص داد ولی پهلوی دوم 12 ساعت از آب رودخانه را به رعایا داد.

کاخ های سعدآباد:

18 کاخ کوچک و بزرگ از دوره‌های قاجاریه و پهلوی در سعدآباد وجود دارد که عبارتند از:

•کاخ احمدشاهی ( در اختیار بسیج خواهران )  
•کاخ شهوند ( کاخ موزه سبز فعلی )  
•کاخ سفید ( کاخ موزه ملت )  
•کاخ اختصاصی ( موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری )  
•کاخ اسود ( سیاه ) موزه هنرهای زیبا فعلی 
•کاخ شمس ( موزه مردم شناسی )  
•کاخ اشرف ( موزه ظروف سابق )  
•کاخ غلامرضا ( ساختمان تبصره 36 )  
•کاخ ملکه مادر ( ســــاختمان جمهوری )  
•کاخ احمدرضا ( در اختیار نهاد )  
•ساختمان عبدالرضا ( امور اداری سعدآباد )  
•کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا ( مرکز آموزش )  
•کاخ شهرام پسر اشرف ( موزه نظامی )  
•کاخ فریده دیبا ( در اختیار نهاد )  
•کاخ‌های قدیم و جدید ولیعهد رضا پهلوی ( موزه بهزاد و دفینه )  
•کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا پهلوی ( موزه خط و کتابت میرعماد )  
•کاخ لیلا ( موزه آبکار )
علاوه بر کاخ‌های مذکور و چندین ساختمان قدیمی دیگر ، تاسیسات و امکانات دیگری همچون: سالن‌های مرغداری و گاوداری ، موزستان و گلخانه‌های گوناگون ، استخرهای مختلف ، چشمه سارها ، زمین‌های تنیس و سالن بولینگ ، سینما و آمفی تئاتر روباز در این مجموعه 110 هکتاری وجود دارد.


  

 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۰/۱۱/۲۹ - ۱۷:۳۷

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
عزیزم به لباس مارکدارت نناز! پنل ارسال اس ام اس-ارسال پیامک-بانک اطلاعات مشاغل و اصناف قابل توجه هیئت های مذهبی دانلود آهنگ یاشاماخ پیمان قافلان - Peyman Qaflan - Yaşamax چگونگی درج آگهی در سایت و قسمت تبلیغات فروش رینگ ولاستیک اسپرت با این لینک ها معجزه کنید!!!!!!!!!!! بیمه مستمری زنان خانه دار یه نقطه فرق !!! چرا بیمه عمر بخریم؟
کاربران آنلاین (159)
النا امیری آجیل وشیرینی کوثر. farid bahri رویای بیخیالی سید صادق عظیمی آرش ... مددی نفس کوچولو فاطمه سادات 777 Leyla*******Hadi آرتونا767 Miyaneh Music lllı- _ -lıl ___درخت تنهای__ ıl- _ -lll کربلا منتظر ماست سامان4شیردل سهندبالاسی صباعلیزاده تبریزی 2 ...MeLiNa... داود.غفارزاده پرنس72 shayan eyvazi درخت تنهای (میلاد ) مهدی عراقلوئی رینکا شیکا رین حامد رستمی کیا ARSENAL 14 خیلی دور000خیلی نزدیک ..CHIK....CHIK... جهان آذر علی1377 دفتر فنی و مهندسی دکورات تنهایی رو عشقه کربلایی رضا گوزل ایرانم yousef jafari Ali-samadi I-IƏIVIeD ».SaSan.« .X.x_____LoOoOoveLy_____x.X رویای خیالی Walking Dead LOVE FOR LIFE مهربان... *__a__t__a__b__a__k* یاسر مجیدی دانبال داوری amiry-reza حالا هر کسی سرعت گیر رضا ناصرپور ملوان.زبل پویا .محمدی ابوالفضل-نایبی ililil______hani______khalejoon_____ililili ».mElisa.» سید محمد جمالی آل هاشم گروه پارکورمیانه پوریا محمودی* ملکی رضا کمال شاهمرادی علی خان.... جهندیزلی l. YAGhi .l ارمان جیگر اصغر خان ______monful----boy______ BEHZAD FASHIST ساشار شریفی امیر00 تنهای شبها شادی رحمنی «__ BarBara __» فاطیما* Love Cristiano Ronaldo7