فراموش کردم
رتبه کلی: 100


درباره من
*فراز* (Faraz021 )    

کاخ سعدآباد +تصاویر

منبع : http://www.rozanehonline.com/%D8%A7%D9%8A%D8%B1%D8
درج شده در تاریخ ۹۰/۱۱/۲۹ ساعت 17:33 بازدید کل: 8376 بازدید امروز: 3 0 می‌پسندم  
 

 

بخش دل‌انگیزی در شمال شهر تهران در کوهپایه‌های توچال و دره سرسبز دربند وجود داردکه مجموعه سعدآباد با یک میلیون و صد هزارمترمربع وسعت در این گستره قرار گرفته است.

سعدآباد از شمال با کوه‌های البرز، از شرق با گلابدره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد و در زمان قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است.
پس از کودتای 1299 در وسعتی تازه و الحاق باغ‌های مختلف، این مکان به اقامتگاه تابستانی پهلوی اول تبدیل شد.

مساحت فعلی سعدآباد در حدود ۴۰۰ هکتار است‌. ساخت آن به درخواست رضا شاه پهلوی به منظور تهیه محلی ییلاقی برای خود انجام گرفت‌. امیر لشکر خدایار باغ بزرگی را در کرج برای این امر در نظر گرفت و قرار شد فردی به نام کشتکار از سوی رضا شاه باغ را رؤیت کند. اما این فرد به شاه پیشنهاد کرد تا ییلاق سعدآباد را خریداری کند. در آن زمان اراضی سعدآباد متعلق به سردار اعظم بود. حدود ۴۰۰۰ مترمربع مساحت و دو عمارت بیرونی و اندرونی داشت که توسط رضا رفیع برای رضا شاه خریداری شد.  بعد از خریداری سعدآباد از سردار اعظم‌ تپه علی‌خان والی نیز از پدر سرتیپ والی به مبلغ ۷۰۰۰ تومان خریداری و سپس کاخ شهوند (سبز) بر آن بنا شد. بعد از مدتی باغ‌های نیمه ویران دیگری‌، توسط افراد رضا خان، از صاحبان آن‌ها خریداری و به تپه علی خان وصل شدند و به تدریج باغ سعدآباد فعلی به وجود آمد. در باغ سعدآباد، در مجموع، ۱۴ کاخ ساخته شده است‌. از این میان‌ پنج کاخ‌ بزرگ و بقیه به نسبت کوچک‌تر هستند. قدیمی‌ترین آن‌ها کاخ شهوند و بزرگ‌ترین آن‌ها کاخ سفید است‌. کاخ سعدآباد دارای ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی‌، چشمه سارها، باغستان‌، گل‌خانه و ... است‌.  نگارخانه‌های موجود در کاخ سعدآباد بیش‌تر در کاخ‌های اختصاصی فرزندان محمدرضا شاه احداث شده و معماری آن‌ها به سبک بناهای امروزی است‌. 

کاخ و کوشک‌هایی به مناسبت و ضرورت‌های گوناگون در جای جای این پهنه به فاصله‌ای از بازمانده بناهای قاجار سر برآورده که طی سالیان به چهارده کاخ کوچک و بزرگ، هرکدام به سبک و شیوه‌ای در معماری رسیده است.

در زمان پهلوی اول، سراسر باغ سعدآباد از رودخانه دربند مشروب می‌شد. رضا‌پهلوی آب رودخانه دربند را خریداری کرد و به آبیاری این باغ اختصاص داد ولی پهلوی دوم 12 ساعت از آب رودخانه را به رعایا داد.

کاخ های سعدآباد:

18 کاخ کوچک و بزرگ از دوره‌های قاجاریه و پهلوی در سعدآباد وجود دارد که عبارتند از:

•کاخ احمدشاهی (در اختیار بسیج خواهران) 
•کاخ شهوند (کاخ موزه سبز فعلی) 
•کاخ سفید (کاخ موزه ملت) 
•کاخ اختصاصی (موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری) 
•کاخ اسود (سیاه) موزه هنرهای زیبا فعلی 
•کاخ شمس (موزه مردم شناسی) 
•کاخ اشرف (موزه ظروف سابق) 
•کاخ غلامرضا (ساختمان تبصره 36) 
•کاخ ملکه مادر (ســــاختمان جمهوری) 
•کاخ احمدرضا (در اختیار نهاد) 
•ساختمان عبدالرضا (امور اداری سعدآباد) 
•کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا (مرکز آموزش) 
•کاخ شهرام پسر اشرف (موزه نظامی) 
•کاخ فریده دیبا (در اختیار نهاد) 
•کاخ‌های قدیم و جدید ولیعهد رضا پهلوی (موزه بهزاد و دفینه) 
•کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا پهلوی( موزه خط و کتابت میرعماد) 
•کاخ لیلا (موزه آبکار)
علاوه بر کاخ‌های مذکور و چندین ساختمان قدیمی دیگر، تاسیسات و امکانات دیگری همچون: سالن‌های مرغداری و گاوداری، موزستان و گلخانه‌های گوناگون، استخرهای مختلف، چشمه سارها، زمین‌های تنیس و سالن بولینگ، سینما و آمفی تئاتر روباز در این مجموعه 110 هکتاری وجود دارد.


  

 


1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تیله بازی - شعر از خودمپیر شدیم.....ولی بزرگ نه!فیزیوتراپی ولیزردرمانی توانا-با17سال سابقه فیزیوتراپی-فیزیوتراپیست وکارشناس ارشد آسیب های ورزشی وحرکات اصلاحیشارژ تلفن همراه در حال راه رفتنعاشقانهاطاعیه برای اعضای انجمن baro baxترسیم کلیه نقشه های 3 بعدی و پروژه های صنعتی دانشجویی و شخصیگلی که در جهنم می روید...شعری از خودم: گئتدون غربته من سیزفروش فوری خانه
کاربران آنلاین
ایگیت king_______________ME_________tehO2I سالاری* Sir_Shahab سامان آذرنیا حسین - آسمان آبی ______God enough For all my Life______ Amir I-Io3eIn رویا مقدمی JJJali rezaJJJ -l_WolF _l- امحمدصادق پویا .محمدی Professional ترکمانچای نگین سرسبزی در آذربایجان فاطمه رضایی زاده میلاد مسلمی سوشا سورین. hadis khanoom سالارادیب ماهسون سوگل یه دوست قدیمی سلطان قلب ها(دلنبند رهگذرم) محمد ائلدار رفیق وفادار بی کس ترین بی کس ساغر بهاری عابدانی اliilil TI AMOililili . دوری و دوستی . کیاوش بیات___ II__FRIGHT-NIGHT__II مصطفی علیپور رویای آزادی کوهیار ادیب هنرمند و هنر دوست بهزاد یاغموری خدایا پاکم کن اذر -اوغلو ALONE-------BOY ح.اسفندیاری عشق ب خدا S.L.A.R.D.A.R سرعت گیر Dream Girl ایستکلی (نیسکیلی) 0o0 Only Boy 0o0 lililil SiaMaK HaSH3Mi lililil Akhtarak.B612 نگار محمدی* دلباخته... nice*______z______*girl پارلار رهبرم سیدعلی سئویل آی IXI_____ErOr404_____IXI محراب 007 نازلی شریفی علی افسر ساعی نیا **محسن قره غانی ** سرباز ولایت adven ture علی رشتی سفیدبرفی 77 .- Criminal -. __ıllıl__H.A.T.Ə- LöVƏ__ıllıl__ ناصر طاهرزاده .دامون. علیرضا321 همایون کریمی تنهای تنها** ..dark boy.. l GhoSTRideR l علیرضا نصیرزاده سینا مطهری ابراهیم ... boy Solitary محسین