فراموش کردم
رتبه کلی: 108


درباره من
*فراز* (Faraz021 )    

کاخ سعدآباد +تصاویر

منبع : http://www.rozanehonline.com/%D8%A7%D9%8A%D8%B1%D8
درج شده در تاریخ ۹۰/۱۱/۲۹ ساعت 17:33 بازدید کل: 9055 بازدید امروز: 4 0 می‌پسندم  
 

 

بخش دل‌انگیزی در شمال شهر تهران در کوهپایه‌های توچال و دره سرسبز دربند وجود داردکه مجموعه سعدآباد با یک میلیون و صد هزارمترمربع وسعت در این گستره قرار گرفته است.

سعدآباد از شمال با کوه‌های البرز ، از شرق با گلابدره ، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد و در زمان قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است.
پس از کودتای 1299 در وسعتی تازه و الحاق باغ‌های مختلف ، این مکان به اقامتگاه تابستانی پهلوی اول تبدیل شد.

مساحت فعلی سعدآباد در حدود ۴۰۰ هکتار است‌. ساخت آن به درخواست رضا شاه پهلوی به منظور تهیه محلی ییلاقی برای خود انجام گرفت‌. امیر لشکر خدایار باغ بزرگی را در کرج برای این امر در نظر گرفت و قرار شد فردی به نام کشتکار از سوی رضا شاه باغ را رؤیت کند. اما این فرد به شاه پیشنهاد کرد تا ییلاق سعدآباد را خریداری کند. در آن زمان اراضی سعدآباد متعلق به سردار اعظم بود. حدود ۴۰۰۰ مترمربع مساحت و دو عمارت بیرونی و اندرونی داشت که توسط رضا رفیع برای رضا شاه خریداری شد.  بعد از خریداری سعدآباد از سردار اعظم‌ تپه علی‌خان والی نیز از پدر سرتیپ والی به مبلغ ۷۰۰۰ تومان خریداری و سپس کاخ شهوند ( سبز ) بر آن بنا شد. بعد از مدتی باغ‌های نیمه ویران دیگری‌ ، توسط افراد رضا خان ، از صاحبان آن‌ها خریداری و به تپه علی خان وصل شدند و به تدریج باغ سعدآباد فعلی به وجود آمد. در باغ سعدآباد ، در مجموع ، ۱۴ کاخ ساخته شده است‌. از این میان‌ پنج کاخ‌ بزرگ و بقیه به نسبت کوچک‌تر هستند. قدیمی‌ترین آن‌ها کاخ شهوند و بزرگ‌ترین آن‌ها کاخ سفید است‌. کاخ سعدآباد دارای ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی‌ ، چشمه سارها ، باغستان‌ ، گل‌خانه و ... است‌.  نگارخانه‌های موجود در کاخ سعدآباد بیش‌تر در کاخ‌های اختصاصی فرزندان محمدرضا شاه احداث شده و معماری آن‌ها به سبک بناهای امروزی است‌. 

کاخ و کوشک‌هایی به مناسبت و ضرورت‌های گوناگون در جای جای این پهنه به فاصله‌ای از بازمانده بناهای قاجار سر برآورده که طی سالیان به چهارده کاخ کوچک و بزرگ ، هرکدام به سبک و شیوه‌ای در معماری رسیده است.

در زمان پهلوی اول ، سراسر باغ سعدآباد از رودخانه دربند مشروب می‌شد. رضا‌پهلوی آب رودخانه دربند را خریداری کرد و به آبیاری این باغ اختصاص داد ولی پهلوی دوم 12 ساعت از آب رودخانه را به رعایا داد.

کاخ های سعدآباد:

18 کاخ کوچک و بزرگ از دوره‌های قاجاریه و پهلوی در سعدآباد وجود دارد که عبارتند از:

•کاخ احمدشاهی ( در اختیار بسیج خواهران )  
•کاخ شهوند ( کاخ موزه سبز فعلی )  
•کاخ سفید ( کاخ موزه ملت )  
•کاخ اختصاصی ( موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری )  
•کاخ اسود ( سیاه ) موزه هنرهای زیبا فعلی 
•کاخ شمس ( موزه مردم شناسی )  
•کاخ اشرف ( موزه ظروف سابق )  
•کاخ غلامرضا ( ساختمان تبصره 36 )  
•کاخ ملکه مادر ( ســــاختمان جمهوری )  
•کاخ احمدرضا ( در اختیار نهاد )  
•ساختمان عبدالرضا ( امور اداری سعدآباد )  
•کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا ( مرکز آموزش )  
•کاخ شهرام پسر اشرف ( موزه نظامی )  
•کاخ فریده دیبا ( در اختیار نهاد )  
•کاخ‌های قدیم و جدید ولیعهد رضا پهلوی ( موزه بهزاد و دفینه )  
•کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا پهلوی ( موزه خط و کتابت میرعماد )  
•کاخ لیلا ( موزه آبکار )
علاوه بر کاخ‌های مذکور و چندین ساختمان قدیمی دیگر ، تاسیسات و امکانات دیگری همچون: سالن‌های مرغداری و گاوداری ، موزستان و گلخانه‌های گوناگون ، استخرهای مختلف ، چشمه سارها ، زمین‌های تنیس و سالن بولینگ ، سینما و آمفی تئاتر روباز در این مجموعه 110 هکتاری وجود دارد.


  

 

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۰/۱۱/۲۹ - ۱۷:۳۷

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
گفتـــم ... خــدا گفت ______ شاید خوشتون بیاد ... آخرین آلبوم مرتضی پاشایی در راه است(آلبومی که قبل از فوتش خوند ولی فرصت پخشش فراهم نشد) انتخاب تکواندوکار میانه ای برای حضور در جامجهانی ۲۰۱۴ برگزاری مسابقه قهرمانی موی تای به مناسبت هفته بسیج مژده برای تمامی دختران مجرد چگونگی درج آگهی در سایت و قسمت تبلیغات اندر حکایت کاندیدهای احتمالی مجلس شورای اسلامی."مردم!!هوشیار باشید. دیروز یه دختره . . . امیدوارم در قیامت شفاعتم رو بکنه... پیش دبستانی و مهد کودک رنگین کمان
کاربران آنلاین (182)
ای کاش رسم عاشقی این نبود* I-IƏIVIeD روابط عمومی مجتمع پردیسان کلبه دلتنگی ***ندا گلی*** asal khanom امین داودی iilOolii----NO---AM----iilOolii نفس کوچولو میلاد راستین کافی نت دانشجو spectacled علی -محمدی تماس بی پاسخ... lilili____GiRl In LoVe ____lilili مصطفی علیپور *سحر تنها* پیمان..... Meisam garedaghi دومانلی وطن ایستکلی (نیسکیلی) ترنم وحی Iı__Lambörghini__ıI لاهوتیان محمدرضامختاری لرستانی آوای تنهایی سامیه . Majid__Yakh ***MATIYAR*** ماشاالله شمس الدینی آرام... TArAnE-CrAzY ساسان احمدپور ترکمانی محدثه.شاهرود بلوچ زهی iiIOoIii----v-i-rg-i-n----iiIOoIii ________«cAsT»________ سلمااا -_-salar-_- محمد ائلدار ساناز خانومی** »no add« امین کریمپور امیررضا صادقی یاسرمحمدی محمد ایلغاری حسن.مهدوی سئویل آی رضا ناصرپور زینب م محراب000 .ı Two lovers ı. tanhamosafar sanaz*kabiri باران تنهایی علی کلانتری II__ *-*__CI-IeSmƏK __-__*__II رویای من اینه دنیای بی کینه عمه کوچیکه نازگل من بهرام رضایی المیرا 72 فراز جباری محمد داداشی جهان (Max Pen) حسنا ازاد علیرضا0423 aRiO_BaRzaN م..حمدی سلطان احساس امیرر عبایی