فراموش کردم
اعضای انجمن(398) هکــــــــــــــــــــــ نظرات انجمن
جستجوی انجمن
عناوین پر بازدید ماه
*فراز* (Faraz021 )    

کاخ سعدآباد +تصاویر

منبع : http://www.rozanehonline.com/%D8%A7%D9%8A%D8%B1%D8
درج شده در تاریخ ۹۰/۱۱/۲۹ ساعت 17:33 بازدید کل: 8324 بازدید امروز: 2 0 می‌پسندم  
 

 

بخش دل‌انگیزی در شمال شهر تهران در کوهپایه‌های توچال و دره سرسبز دربند وجود داردکه مجموعه سعدآباد با یک میلیون و صد هزارمترمربع وسعت در این گستره قرار گرفته است.

سعدآباد از شمال با کوه‌های البرز، از شرق با گلابدره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد و در زمان قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است.
پس از کودتای 1299 در وسعتی تازه و الحاق باغ‌های مختلف، این مکان به اقامتگاه تابستانی پهلوی اول تبدیل شد.

مساحت فعلی سعدآباد در حدود ۴۰۰ هکتار است‌. ساخت آن به درخواست رضا شاه پهلوی به منظور تهیه محلی ییلاقی برای خود انجام گرفت‌. امیر لشکر خدایار باغ بزرگی را در کرج برای این امر در نظر گرفت و قرار شد فردی به نام کشتکار از سوی رضا شاه باغ را رؤیت کند. اما این فرد به شاه پیشنهاد کرد تا ییلاق سعدآباد را خریداری کند. در آن زمان اراضی سعدآباد متعلق به سردار اعظم بود. حدود ۴۰۰۰ مترمربع مساحت و دو عمارت بیرونی و اندرونی داشت که توسط رضا رفیع برای رضا شاه خریداری شد.  بعد از خریداری سعدآباد از سردار اعظم‌ تپه علی‌خان والی نیز از پدر سرتیپ والی به مبلغ ۷۰۰۰ تومان خریداری و سپس کاخ شهوند (سبز) بر آن بنا شد. بعد از مدتی باغ‌های نیمه ویران دیگری‌، توسط افراد رضا خان، از صاحبان آن‌ها خریداری و به تپه علی خان وصل شدند و به تدریج باغ سعدآباد فعلی به وجود آمد. در باغ سعدآباد، در مجموع، ۱۴ کاخ ساخته شده است‌. از این میان‌ پنج کاخ‌ بزرگ و بقیه به نسبت کوچک‌تر هستند. قدیمی‌ترین آن‌ها کاخ شهوند و بزرگ‌ترین آن‌ها کاخ سفید است‌. کاخ سعدآباد دارای ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی‌، چشمه سارها، باغستان‌، گل‌خانه و ... است‌.  نگارخانه‌های موجود در کاخ سعدآباد بیش‌تر در کاخ‌های اختصاصی فرزندان محمدرضا شاه احداث شده و معماری آن‌ها به سبک بناهای امروزی است‌. 

کاخ و کوشک‌هایی به مناسبت و ضرورت‌های گوناگون در جای جای این پهنه به فاصله‌ای از بازمانده بناهای قاجار سر برآورده که طی سالیان به چهارده کاخ کوچک و بزرگ، هرکدام به سبک و شیوه‌ای در معماری رسیده است.

در زمان پهلوی اول، سراسر باغ سعدآباد از رودخانه دربند مشروب می‌شد. رضا‌پهلوی آب رودخانه دربند را خریداری کرد و به آبیاری این باغ اختصاص داد ولی پهلوی دوم 12 ساعت از آب رودخانه را به رعایا داد.

کاخ های سعدآباد:

18 کاخ کوچک و بزرگ از دوره‌های قاجاریه و پهلوی در سعدآباد وجود دارد که عبارتند از:

•کاخ احمدشاهی (در اختیار بسیج خواهران) 
•کاخ شهوند (کاخ موزه سبز فعلی) 
•کاخ سفید (کاخ موزه ملت) 
•کاخ اختصاصی (موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری) 
•کاخ اسود (سیاه) موزه هنرهای زیبا فعلی 
•کاخ شمس (موزه مردم شناسی) 
•کاخ اشرف (موزه ظروف سابق) 
•کاخ غلامرضا (ساختمان تبصره 36) 
•کاخ ملکه مادر (ســــاختمان جمهوری) 
•کاخ احمدرضا (در اختیار نهاد) 
•ساختمان عبدالرضا (امور اداری سعدآباد) 
•کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا (مرکز آموزش) 
•کاخ شهرام پسر اشرف (موزه نظامی) 
•کاخ فریده دیبا (در اختیار نهاد) 
•کاخ‌های قدیم و جدید ولیعهد رضا پهلوی (موزه بهزاد و دفینه) 
•کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا پهلوی( موزه خط و کتابت میرعماد) 
•کاخ لیلا (موزه آبکار)
علاوه بر کاخ‌های مذکور و چندین ساختمان قدیمی دیگر، تاسیسات و امکانات دیگری همچون: سالن‌های مرغداری و گاوداری، موزستان و گلخانه‌های گوناگون، استخرهای مختلف، چشمه سارها، زمین‌های تنیس و سالن بولینگ، سینما و آمفی تئاتر روباز در این مجموعه 110 هکتاری وجود دارد.


  

 

مدیر انجمن: کابوس*

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
باشگاه مشتریان کیمیا کامپیوتر افتتاح شد واقعیت های تلخ دنیای امروزدرج آگهی رایگانآموزش فتوشاپجایزه 50.000 تومانی تورهای مشهد مقدس ویژه تابستان 1393ترسیم کلیه نقشه های 3 بعدی و پروژه های صنعتی دانشجویی و شخصیبازارچه ی مرزی سروفیزیوتراپی ولیزردرمانی توانا-با17سال سابقه فیزیوتراپی-فیزیوتراپیست وکارشناس ارشد آسیب های ورزشی وحرکات اصلاحیقابل توجه دانش آموزان، دانشجویان، فارغ التحصیلان، کارجویان و شاغلین
کاربران آنلاین
محسن علیزاده کافی نت صفرویک آیدا قزوینی پویا علی پور پریسا قره داغی مجید دادا saba talebi ساسان .صادقی lılılı.______EnigIVIa.1991_______.ılılıl alireza vaziri چاپ پارسا (برادران مرادی) زهرا حجت نیا ._ l)aRkNesS _. ماندگار مینا کمالی نار بایی oOlı._3_ı lVlÖI-Iəl)لe3 ı_.lıllıl___Deference-o سینا زمیس 0احسان0 امیر تک لبخندتنها *قاراگیله* پرنده مهاجر... کامران دلان مصطفی . اشکان blast love بابک1366(تک سوار سرنوشت) میثم رمضانی امین داودی ((((احسان)))) بی تانم اقامت گاه شیطان امیر قره داغی1 ... Mina ... freddom.to.love.for.all علی علیش پور .______I-IE11______. kara sevda شکست سکوت... hosein rafei مهشید خانی کافی نت آ3 علی مهدی lı.____.HiDdEn LoVE____.ıl مهربون 53 هخامنش پارسانژاد سینا001 ازاده موسوی 1 قطره ایی از کوثر ...s...0o0o...g...0o0o0l...i لرستانی جاوید. پیروز ک ستاره ج امین SOREN ساناز *میرزایی زهرا01 محمدعلیزاده. آناهیتا یاس دلباخته... خوشنویسی ونقاشی قلم B.U.T.C.H.E.R کیانوش فرامرزی نژاد بانو گلریزان محمد ائلدار خدایا مرا پاکیزه بپذیر علی مددی نیا (نمایندگی بیمه نوین) ماشاالله شمس الدینی *رها71* علیرضا نصیرزاده عکاسی رخ

مسئولیت کلیه مطالب به عهده نویسندگان و ارسال کنندگان آن است